Výroba ražených zlatých slitků

Lité zlaté slitky

Ražené zlaté slitky

Ražené zlaté slitky jsou dnes velmi oblíbenou formou investice. Investice do zlata totiž v dnešní době představuje stabilitu a jistotu. Díky vlastnostem, které má zlato, budete mít koupí zlatých ražených slitků své peníze dobře uložené. A co si vlastně představit pod pojmem zlaté slitky? Jde o zlaté slitky, které podle technologie výroby můžeme dělit na lité a ražené. Ražené zlaté slitky se vyrábí do hmotnosti 100 gramů.

Jak se vyrábí zlaté ražené slitky

Chcete-li investovat do ražených zlatých slitků, možná vás zajímá i proces jejich výroby. Pojďme si ho přiblížit.

Ražba je výrobní technologií, kterou se vyrábí zlaté slitky mající spíše nižší hmotnost. Princip výroby je u ražených zlatých slitků stejný jako u mincí. V počátečním stádiu má zlato podobu granulí a kousků různé velikosti. V této podobě se zlato dostává k výrobci, který drahý kov pečlivě naváží. Při výrobě se automaticky počítá s drobnými ztrátami zlata, kterým se výrobce nevyhne, proto se pracuje s nepatrně větším množstvím zlata, než s jakým se počítá v závěru výrobního procesu.

Zlaté granule a kousky se nejdříve roztaví při teplotě 1 200oC. K tavení se používají většinou indukční pece. Takto roztavené zlato se při technologii ražení formuje do zlatého pásu. Ražené zlaté slitky poté vznikají na razícím lisu. Výsledné ražené zlaté slitky jsou různých hmotností do maximální váhy 100 gramů. Pro větší zlaté slitky se používá technologie lití.

Na každém raženém zlatém slitku je na přední straně vyraženo logo rafinéra, váha, ryzost, punc a výrobní číslo. Všechny tyto údaje jsou i na přiloženém certifikátu. Ražené zlaté slitky se dodávají společně s certifikátem zataveny v ochranné folii. Vyrábí se i zlaté slitky velmi malých hmotností. Tyto ražené zlaté slitky nejsou však považovány za investiční zlato, ale spíše za dárkové předměty. Na těchto slitcích jsou zpravidla na zadní straně různé zajímavé reliéfy, které mají za úkol zaujmout a potěšit.